?קבוצות רכישה - למה כדאי

בשנה-שנתיים האחרונות הוציאו מספר זעום של מארגני קבוצות רכישה שם רע לכל הענף, ולא בצדק. דווקא עכשיו, כאשר מחירי הדירות החדשות ממשיכים לעלות, כדאי לרכוש דירה דרך קבוצת רכישה מאורגנת היטב עם בטחונות מירבים עבור הרוכשים.

הכל הרי מתחיל ונגמר במחיר. המחירים בקבוצת רכישה הרבה יותר אטרקטיביים מאשר ברכישה מהקבלנים המתחרים. ליתר דיוק כ- 20% עד 30% נמוכים יותר. עובדה זו נובעת ממספר גורמים:

 • בקבוצת רכישה לא מעורבת חברה יזמית חיצונית. הקבוצה עצמה היא היזם, כך שהרווח של החברה היזמית נחסך ממך.
   

 • לקבלנים יש הרבה יותר הוצאות, כמו למשל עלויות מימון עבור הקרקע, ערבויות לבנק, מיסי רכישה ועלויות שיווק.
   

 • כאשר רוכשים דירה מקבלן, התשלומים צמודים למדד תשומות הבנייה, אשר עולה בקצב גבוה מאוד בשנים האחרונות, ללא שום פרופורציה למדד המחירים לצרכן. בקבוצת רכישה התשלום על המדד יהיה נמוך משמעותית כי הוא רק על רכיב הבנייה ואין מדד על הרכיב של הקרקע, שמהווה בערך 30 או 40 אחוז מאומדן המחיר ברכישת דירה מקבלן.
   

 • בקבוצת רכישה חוסכים על עמלות - העמלה של המארגן היא רק אחוזים בודדים לעומת עשרות אחוזים שמרוויחים היזמים או הקבלנים.
   

 • בקבוצת רכישה יש חיסכון גדול בעלויות השיווק, מאחר ואין צורך לשווק את הדירות כי חברי הקבוצה כבר רוכשים את כל הדירות, או לפחות את רובן.
   

 • הקבלנים והיזמים בכל פרוייקט לוקחים על עצמם את כל הסיכון, קונים את הקרקע, עושים תוכניות ואז מוכרים לאנשים דירות כשכמובן המטרה שלהם היא להעצים את הרווחים שלהם כמה שניתן. בקבוצת רכישה מארגן הקבוצה מקבל עמלה קבועה מכל דירה כאשר אין לו אינטרס להעלות את מחיר הדירה, כי הרווח שלו לא יגדל במידה והמחיר של הדירה יהיה גבוה יותר.

אחת מהדרכים להבטיח בחירת קבוצת רכישה איכותית ואמינה היא דרך מארגן קבוצת רכישה אמין. לכן, הדרך הנכונה היא להכין שיעורי בית, מאחר ואם תבחרו מארגן טוב, תוכלו להיות שקטים.

איך בוחרים מארגן קבוצת רכישה טוב?

 • אמינות – חשוב מאוד לבחור מארגן אמין שאפשר לסמוך עליו. אפשר וכדאי לבקש המלצות ולדבר עם חברים נוספים מקבוצת הרכישה, לשמוע על החוויה שלהם ועל כמה הם סומכים על מארגן קבוצת הרכישה.
   

 • בקבוצת רכישה המאורגנת היטב קיים מזעור סיכונים עבור הרוכשים: תשלום סמלי של דמי הרשמה לקבוצה שמתגבשת בסמוך למכרז, כשבוחרים דירה משלמים סכום של אחוזים בודדים מערך הדירה עבור בחירת הדירה וההצטרפות לקבוצה הסופית שניגשת למכרז, ורק לאחר הזכיה במכרז ורישום הקרקע על שם הרוכשים כל רוכש משלים את ההון העצמי שלו עבור היחידה אותה הוא רכש.
   

 • הסכום של רכישת הדירה מועבר אך ורק לחשבון נאמנות של הקבוצה ולא לחשבון פרטי של מארגן הקבוצה. באופן זה המארגן מפריד את עצמו מניגוד עניינים ומגישה לכסף, וכך הוא לא יכול לעשות בו מה שהוא רוצה. את חשבון הנאמנות מנהל עו"ד שמייצג את הרוכשים, יחד עם הוועד של הקבוצה. כלומר, הכסף מנוהל על ידי אנשים בעלי עניין בהצלחת הקבוצה ולא על ידי אנשים חיצוניים.
   

 • מאוד חשוב שהקבוצה שמתגבשת תהיה קבוצה רצינית. חלק מהקבוצות פשוט רושמות אנשים מעוניינים מבלי לקחת תשלום סמלי עבור ההצטרפות, אך כל הקבוצות הרציניות גובות תשלום של כמה מאות שקלים עבור ההצטרפות כדי להבטיח שהקבוצה שמתגבשת תהיה מורכבת מאנשים רציניים שבאמת מעוניינים לקנות דירה ולהיות חלק מהקבוצה. כך מסננים אנשים לא רציניים.
   

 • אחד מהדברים החשובים ביותר בקבוצות הרכישה הם כמות ההון העצמי הנדרש. נכון להיום הבנקים מוכנים לתת מימון של כ-60% עבור רכישת דירה בקבוצת רכישה, לכן בקבוצות רציניות ההון העצמי הנדרש מכל רוכש הוא כ-40%. קבוצה המתגבשת מרוכשים שערוכים להביא רק 15%-20% הון עצמי תיתקל בבעיות אחרי הזכיה במכרז כי הבנקים לא יתנו מימון לקבוצה.

 • מחקר מקדים. גם אם החלטתם לרכוש דירה בצורה עצמאית ולא באמצעות קבוצת רכישה, עליכם לבצע מחקר מקדים לא פחות ממעולה. המחקר כולל סקירה כללית אודות שוק הנדל"ן בקרית גת, התייעצות עם דיירים בשכונה ושאלת שאלות נוקבות לגבי איכות החיים, רמת החינוך ועוד. 

ולבסוף, חשוב מאוד לדעת גם מי הם החברים הנוספים בקבוצת הרכישה. מאחר וכל הקבוצה תלויה בכל החברים בה מבחינה כלכלית, חשוב לדעת שחברי הקבוצה יכולים לעמוד בתשלומים ושהם לא יקלעו לקשיים כלכליים וייאלצו לעזוב את הקבוצה. לצורך כך חשוב להיפגש עם החברים הנוספים בקבוצה ולבדוק את רמת האמינות שלהם והאם ניתן לסמוך עליהם.

 

נשמע מעניין? לעיון בסוגי הפרוייקטים שלנו בקרית גת לחצו כאן.

 

Google+
facebook

מגדלי סמדר - פרוייקט מגורים יוקרתי ברובע הפרחים בלב קריית גת
​רימקס אלפא קריית גת - משרד תיווך בקרית גת. המשרד מתמחה בדירות למכירה בקרית גת.

עמוד הבית  | כרמי גת  | רובע הפרחים  | נדל"ן בקרית גת 

כתובת: מלכי ישראל 178, משרד 48, מתחם "ישפרו סנטר", קריית גת  

    טל': 08-6522522      אתר: www.remax-israel.com/alpha